ROK: 2017
POWIERCHNIA: 330m2
Początkowo jako dane wyjściowe do zaprojektowania budynku, nie dekoracji wnętrza, mogło by się to wydawać materiałem co najmniej niepełnym. Nic bardziej mylnego. Inwestor przekazał można powiedzieć, że kluczowe informacje o tym jak chciałbym aby wyglądało najbliższe otoczenie wokół niego, resztą przestrzeni zajęli się projektanci.
Projektowanie domu w Sękocinie zwanego także domem w 7 dni różniło się nieco od tego z czym zwykle mierzą się projektanci naszej pracowni. Wytyczne od Inwestorów do projektowania budynku skupiały się na aranżacji, a nawet dekoracji wnętrza. Projektanci dostali mnóstwo inspiracji wnętrzarskich w postaci zdjęć ciekawych rozwiązań aranżacyjnych. Wytyczne odnośnie samej bryły czy jej funkcjonowania były bardzo skromne.
Budynek składa się z trzech oddzielnych funkcjonalnie części co odzwierciedlono w bryle wypełniając jedną z głównych idei jakie przyświecają projektantom pracowni Z3Z ARCHITEKCI. Forma podąża za funkcją.
Pierwsza bryła to strefa wejściowa, która zawiera oczywiście wejście do budynku, garderobę, pomieszczenia gospodarcze, garaż oraz kuchnię. Ostatnie pomieszczenie w pierwszej chwili może nie do końca kojarzyć się z pomieszczeniem strefy wejściowej. Jednak w wielu tradycyjnych domach istnieje potrzeba aby z kuchni był widok na podjazd i na wejście na działkę stąd kuchnia jako pomieszczenie także strefy wejściowej.
Druga bryła to strefa relaksu. Znajduje się w nim pomieszczenie wypoczynkowe z telewizorem, strefa fitness z rządzeniami do ćwiczeń oraz sauną. Dwie powyższe bryły połączone są szklanym łącznikiem w którym znajdują się schody na piętro oraz miejsce spotkań domowników z kominkiem widocznym także z pokoju wypoczynkowego.
Bryła piętra to część nocna w której znajdują się sypialnie domowników. Schemat bryłowy odzwierciedlony jest w materiałach elewacyjnych odpowiednio są to czarne płyty włóknocementowe, szary kamień – łupek oraz biały tynk. Elementy „wycięte” w bryłach podkreślone zostały drewnem.
Dom został wybudowany w technologii prefabrykatów drewnianych co zapewniło bardzo dobry współczynnik przenikania ciepła budynku, technologia ta jednak wymusiła na wykonawcy wprowadzenie kilku zmian takich jak słupki podtrzymujące zadaszenie tarasu czego dałoby się uniknąć przy technologii żelbetowej. Niektóre źródła podają, że czas budowy takiego domu to 7 dni. Należy jednak zaznaczyć, że jest to jedynie czas montażu elementów ścian uprzednio przywiezionych na budowę po wykonaniu żelbetowych fundamentów budynku. Jest to bardzo spektakularny etap budowy, kiedy dom wyrasta z fundamentów w kilka dni. Jednak proces przygotowania projektu konstrukcji prefabrykowanych ścian oraz sama ich produkcja to wielomiesięczne przygotowania. Do stanu surowego otwartego opisanego powyżej należy oczywiście zamontować stolarkę okienną i drzwiową, wykonać instalacje wewnętrzne, elewację, wykończyć wnętrze itd. co zajmuje podobną ilość czasu jak w przypadku innych technologii budowy.