PROJEKT: 2018
REALIZACJA: 2019
POWIERZCHNIA:280M2

Námestovo to miasto na północy, którego niewątpliwym walorem jest malownicze położenie w górzystym terenie u brzegu jeziora Orawskiego. Rozciąga się z niego niesamowita panorama na jezioro i widoczne za nim Wysokie Tatry. Wszystkie te walory wykorzystuje działka na której zaprojektowany został dom. Zlokalizowana jest na zboczu w wyższych partiach miasta i dzięki temu położeniu sąsiednie zabudowanie nie zasłaniają widoku na Jezioro Orawskie oraz Wysokie Tatry. Charakteryzuje się dużym nachyleniem terenu, różnica poziomów w najwyższym i najniższym punkcie działki sięga 7 metrów. Tych ciekawych uwarunkowań dopełnia ponadto fakt, że droga zlokalizowana jest w górnej części terenu a co za tym idzie stok schodzi od drogi w dół dając wyjątkowo niecodzienne możliwości projektantom.

Właśnie tak ciekawy układ działki w stosunki do drogi był powodem do stworzenie ciekawej i nietypowej przestrzeni domu. Naturalnym jest, że wejście do budynku prowadzi w możliwie najkrótszej linii od drogi i jest na tym samym poziomie. Tak też wygląda ta strefa w domu w Namestovie. Garaż i wejście do domu zostało zlokalizowane na poziomie drogi, znajduje się na nim także część dzienna z kuchnią, jadalnią i tarasem oraz główna sypialnia. W odróżnieniu do większości domów jednorodzinnych pozostałe sypialnie, pomieszczenie rekreacji i drugi taras znajdują się poziom niżej. Dochodzą tym samym do niższego poziomu terenu i można z nich wyjść do ogrodu poprzez dolny taras. To co w większości domów znajduje się na piętrze tu zostało zlokalizowane na poziomie – 1 i ciężko byłoby go nazwać piwnicą, jest to po prostu dolny poziom mieszkalny. Na piętrze budynku natomiast został zlokalizowany pokój gościnny z łazienką oraz gabinet pana domu. Pomieszczenie do pracy góruje nad miastem i całością budynku tworząc wyjątkowo inspirującą przestrzeń. Z tej kondygnacji obracając się w lewo od Tatr można dojrzeć także bliżej położoną Babią Górę.

Ze wszystkich pomieszczeń domu nie zależnie od kondygnacji także tej najniższej rozciąga się powalający widok na miasto, Jezioro Orawskie i przy dobrej przejrzystości powietrza Wysokie Tatry.

Ciekawym zagadnieniem podczas projektowania było także optymalne nasłonecznienie pomieszczeń. Nie było to proste, ponieważ wspaniałe widoki na które dom powinien się otwierać największymi przeszkleniami są od strony wschodniej. Dla sypialni może być to dobry kierunek, ale już dla strefy dziennej niekoniecznie. Dlatego aby zapewnić słońce w tej części a także zachować prywatność od drogi zastosowano wąskie przeszklenia przy suficie biegnące przez całą długość strefy dziennej. Wpuszczają one dużo słońca jednocześnie nie dopuszczając widoku wnętrza z drogi.

Projektowanie domu na Słowacji dla Słowackiej rodziny a także nadzór nad trwającą budową jest dla projektantów Z3Z wspaniałą zawodową przygodą. Potrzebne tu było coś co jest jedną z najcenniejszych rzeczy w architekturze czyli świeże spojrzenie i wyjście poza schemat dotychczasowej pracy. To dla zespołu projektowego Z3Z ARCHITEKCI esencja radości z wykonywanego zawodu, fakt, że każdy nowy projekt to nowe inne wyzwania, ucieczka od powtarzalności. Dlatego projektanci podejmują się projektów w nawet najdalszych zakątkach kraju także zagranicą.