Budynek składa się z dwóch brył. Wyższej z dachem dwuspadowym i niższej z dachem płaskim. Założenia do projektowania odpowiadały w pewnym sensie wytycznym dla domu parterowego. Właściciele główne pomieszczenia potrzebne do życia chcieli zlokalizować na parterze. Jednak z uwagi na dość nie dużą wielkość działki rozsądnym było zlokalizowanie części pomieszczeń na piętrze. Aby zachować wrażenie „parterowości” budynku dla właścicieli na piętrze zaprojektowano głównie pokoje dzieci. Dzięki temu dla dorosłych mieszkających funkcjonowanie w domu mogłoby się ograniczyć jedynie do parteru, dzieci, których pokoje są na górze odbierają dom jako piętrowy.

  

 

 

dom

PÓŁ-
-Parterowy

 

ROK: 2016
LOKALIZACJA: Warszawa
POW.: 320m2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dom posiada bardzo duży taras. Częściowo z pełnym zadaszeniem, częściowo nie zadaszony a w trzeciej części z belkami chroniącymi przed słońcem. Jest on znaczącą przestrzenią wydzieloną w parterowej białej bryle domu. Jest na tyle duży, że dostępny jest praktycznie z każdej dostępnej dla wszystkich części parteru. Życie domu toczy się „wzdłuż” tarasu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Główną cechą domu parterowego jest oczywiście jego nieduża wysokość. To założenie także przyświecało projektowaniu budynku. Aby dodanie części piętrowej posiadającej dość wysoki dach nie powiększało nadmiernie budynku usytuowano ją nad częścią gospodarczą. Pomieszczenia takie jak kotłownia, garaż czy pralnia mogły być niższe niż pozostała część parteru. Dużym plusem tego układu jest także możliwość obniżenia wysokości części dwukondygnacyjnej budynku. Dzięki czemu wyższa część nie góruje znacznie nad parterową. Układ zainspirowany wytycznymi inwestora pozwala stworzyć wysokie pomieszczenia użytkowe parteru a niskie pomieszczenia techniczne, jednocześnie tworząc bardzo wysokie przestrzenie na piętrze. Ten projekt jest dobrym przykładem bardzo dobrej współpracy architektów i inwestora udało się stworzyć bardzo ciekawą i mądrą strukturę budynku.

 

 

 

 

 

 

Wizualizacje